Zelené střechy mají zelenou, přibývá jich stále rychleji

V České republice roste zájem o zelené střechy, což potvrzují aktuální data z výzkumu Asociace zelených střech a fasád, dříve Sekce Zelené střechy. V roce 2023 bylo nově založených vegetačních střech rekordních 495 000 m², což je pro představu plocha přibližně šedesáti fotbalových hřišť. Během posledních deseti let se plocha nově vybudovaných zelených střech více než ztrojnásobila. Tento nárůst podtrhuje nejen zvyšující se povědomí o významu zelených střech pro udržitelnost měst, ale i rostoucí poptávku po ekologických stavebních řešeních.

Postupný růst a výrazný skok v roce 2017

Data ukazují, že zájem o zelené střechy rostl postupně od roku 2014, kdy přibylo 110 000 m² těchto střech. Výrazný skok však nastal v roce 2017, kdy bylo zrealizováno 195 000 m² nových zelených střech, což představovalo nárůst o 50 % oproti předchozímu roku. Od té doby se přírůstky stabilně zvyšují a poslední čtyři roky přinesly akceleraci tohoto růstu, který v roce 2023 dosáhl 495 000 m². Měření provádí Asociace zelených střech a fasád pomocí množství dodaného střešního substrátu, který je klíčovým komponentem vegetačních střech.

V roce 2014 přibylo 110 000 m² zelených střech. Tento počet se s každým rokem postupně zvyšoval, přičemž mezi lety 2014 a 2016 došlo k mírnému, ale stabilnímu růstu. Rok 2017 přinesl výrazný skok na 195 000 m², což představuje nárůst o 50 % oproti roku 2016. Tento trend pokračoval i v následujících letech, přičemž v roce 2018 a 2019 se přírůstky stabilizovaly na úrovni kolem 250 000 m². V roce 2020 se přírůstek zvýšil na 312 000 m² a následně každý rok výrazně rostl, až dosáhl v roce 2023 hodnoty 495 000 m².

Dominance extenzivních střech

Ze získaných údajů je patrné, že v České republice výrazně převažují extenzivní zelené střechy, které tvoří většinu nově instalovaných zelených střech. Extenzivní střechy, které jsou jednodušší na údržbu a vyžadují méně substrátu, představují ideální volbu pro objekty s menším dovoleným zatížením nebo nároky na využití. V roce 2023 bylo realizováno 429 000 m² extenzivních střech, což je téměř trojnásobek oproti roku 2017.

Intenzivní zelené střechy, které umožňují širší spektrum vegetace a vyžadují více substrátu, zůstávají na stabilní úrovni a v roce 2023 jich bylo založeno 66 000 m². Poměr mezi extenzivními a intenzivními střechami se však postupně zvyšuje ve prospěch extenzivních střech. Tento vývoj odráží snahu o maximální rozšíření zelených střech při minimalizaci nákladů a technických nároků na konstrukci budov.

V průběhu sledovaného období jasně dominují extenzivní střechy, které každoročně tvoří většinu nově instalovaných zelených střech. V roce 2017 bylo realizováno 150 000 m² extenzivních střech, zatímco v roce 2023 už tento počet dosáhl 429 000 m². To představuje téměř trojnásobný nárůst během šesti let, což odráží rostoucí zájem o tento typ střechy. Počet nově realizovaných intenzivních střech je stabilnější a kolísá mezi 45 000 a 77 000 m² ročně. V roce 2017 bylo přidáno 45 000 m² intenzivních střech, a přestože v roce 2019 došlo k nárůstu na 77 000 m², v následujících letech se počet nových intenzivních střech ustálil kolem 54 000–66 000 m² ročně. Poměr mezi extenzivními a intenzivními střechami se postupně zvyšuje ve prospěch extenzivních střech. Například v roce 2017 činil poměr přibližně 3:1 (extenzivní), zatímco v roce 2023 se zvýšil na přibližně 6,5:1.

Výrazný růst obratu odvětví zelených střech

Rostoucí zájem o zelené střechy se odráží také v ekonomických výsledcích tohoto odvětví.
V roce 2017 dosáhl obrat odvětví zelených střech v České republice 333 milionů Kč, zatímco v roce 2023 se vyšplhal na 917 milionů Kč, což představuje více než trojnásobné zvýšení během šesti let. Nejvýznamnější meziroční nárůst byl zaznamenán mezi lety 2022 a 2023, kdy obrat vzrostl o 32,5 %. Tento skokový růst odráží rostoucí poptávku po ekologických řešeních.

Každý rok došlo k nárůstu obratu. Nejvýznamnější meziroční nárůst nastal mezi lety 2022 a 2023, kdy se obrat zvýšil z 692 milionů Kč na 917 milionů Kč, což představuje nárůst o 32,5 %. Tento skokový růst může být způsoben zvýšeným zájmem o udržitelná stavební řešení.. Tento pozitivní vývoj obratu koresponduje s růstem plochy nových zelených střech v ČR. S rostoucí plochou zelených střech rostou také investice do materiálů, instalací a údržby, což se odráží na zvyšujícím se obratu celého odvětví. Mezi lety 2017 a 2021 se obrat zvyšoval průměrným tempem přibližně 10-12 % ročně. Od roku 2021 však tempo růstu zrychlilo, což může naznačovat zvyšující se význam tohoto odvětví v rámci širšího stavebního sektoru a reakci na klimatické změny.

Závěr

Z analýzy dat vyplývá, že zájem o zelené střechy v České republice rychle roste a tento trend bude pravděpodobně pokračovat i v následujících letech. Zelené střechy se stávají stále populárnějším prvkem udržitelného stavebnictví a důležitým nástrojem v boji proti klimatickým změnám. Asociace zelených střech a fasád očekává, že tento trend bude nadále sílit, a to i díky pokračující podpoře ekologických iniciativ a zvyšujícímu se povědomí o výhodách zelených střech.

Zelené střechy zdaleka již neslouží jenom jako estetický prvek, ale i jako funkční opatření umožňující stavebníkům splnit legislativní požadavky a efektivně zadržovat srážkovou vodu přímo na pozemku. Zároveň se zvyšuje zájem o ozelenění pohledových ploch a zpřístupnění střešních prostor pro rekreační využití, což posiluje multifunkčnost těchto ploch ve městském prostředí.

Jedním z nově nastupujících trendů je kombinace zelených střech s fotovoltaickými panely. Tento koncept, známý jako biosolární střecha, již přestává být pouhým trendem a stává se realitou v mnoha projektech. Umožňuje vegetaci růst pod solárními panely bez rizika jejich zastínění, čímž se dosahuje maximální efektivity jak energetické produkce, tak ekologického přínosu.

Rostoucí popularitu získávají i přírodní typy zelených střech, osázené luční vegetací, složenou především z travin a bylin. Tyto střechy podporují biodiverzitu a přispívají k vytváření přírodních stanovišť ve městském prostředí.

Poděkování za spolupráci při měření množství zelených střech náleží firmám: AGRO CS a.s., Bauder s.r.o., BB Com s.r.o., Saint Gobain Construction Products a.s., Divize Isover, Optigrün, SEDUM TOP SOLUTION s.r.o., Vulkatec Riebensahm GmbH

V Inspiraci 3/2024 dále najdete

Krajinářské úvahy VI.
O věčné cestě lidského poznání

Petr Mičola

Stavba BGG systémů

Martin Vysoký

Biouhel v modro-zelené infrastruktuře

Vilém Řiháček

Veřejný prostor jako klíčový nástroj pro adaptaci na změnu klimatu

Koncepčně plánovaná zelená přeměna města úvaly

Lukáš a Michaela Šteflovi

Choroby a škůdci muchovníku

Ivana Šafránková

Právní okénko

Břetislav Martínek

Střešní krajina jako budoucnost městského zemědělství

Zelené střechy mají zelenou, přibývá jich stále rychleji

Zelená střecha roku 2024
Představení soutěžních děl

Zaujal vás obsah tohoto čísla Inspirace?

Objednejte si ho v tištěné podobě!

Mám zájem o tento výtisk

Autor článku

Od tohoto autora vybíráme

Objednejte si předplatné

časopisu Inspirace, který vychází v tištěné podobě 4x ročně a cena ročního předplatného činní 290 Kč.