Předložený článek představuje první ze série příspěvků, které se postupně budou věnovat nejčastějším nedostatkům a omylům v zakládání a péči a městskou zeleň, a to jak hlediska individuálního (zakládání, rozvojová a udržující péče o jednotlivé typy vegetačních prvků) až širší souvislosti hledisek koncepčních a systémových (tj. např. absence provozních a plánovacích podkladů, nerespektování diferencované intenzity péče apod.). Protože stromy představují zpravidla zcela klíčové skladebné prvky objektů zeleně, začneme právě jimi.
Výsadba stromů
Situování vlastní výsadby, výběr vhodného taxonu, kvalita použitého rostlinného materiálu, technologicky správná výsadba, kvalita a rozsah navazující péče – to vše tvoří stěžejní faktory ovlivňující kvalitu a budoucí perspektivu nových výsadeb stromů.
Ještě před tím, než upozorníme na nejčastější problémy, se kterými se setkáváme je třeba připomenout, že základním předpokladem pro předcházení problémů jsou dva principy:
- Sázíme vždy správný strom na správném místě. Toto lakonické konstatování především znamená, že výsadba stromu je jednoznačně zvážena v celém kontextu souvislostí. Nejčastěji ji specifikuje projektová dokumentace,
- Sázíme pouze stromy, o které se následně umíme postarat!
Nejen v této souvislosti připomínáme staletími prověřený názor generací zahradníků, který se objevil jako nápis na cechovním znaku zahradníků v roce 1679, a to: „Na péči, na dešti, na Božím požehnání všechno záleží“.
Kvalita školkařských výpěstků
Zásadní úlohu v nadefinování kvalitativních parametrů školkařských výpěstků má tzv. „školkařská norma“ (ČSN 464902-1 Výpěstky okrasných dřevin – Všeobecná ustanovení a ukazatele jakosti). Normu je možno stáhnout na stránkách Svazu školkařů ČR (https://www.svaz-skolkaru.cz/).
Pod pojmem školkařský výpěstek zmíněná norma rozumí “listnaté a jehličnaté stromy a keře, ovíjivé a pnoucí dřeviny a růže, které jsou určeny k výsadbám na trvalé stanoviště nebo k dalšímu pěstování“.
Stěžejní význam pro praktikování v oboru mají v úvodu definované tzv. všeobecné ukazatele jakosti. Ty mimo jiné říkají:
- „Dřeviny, které se uvádějí do obchodu, musí odpovídat těmto ukazatelům jakosti. Odchylky od těchto ukazatelů jakosti (např. tvarem růstu, velikosti nádob atd.) vyžadují výslovnou dohodu mezi dodavatelem a odběratelem. Dřeviny, které nevyhovují těmto požadavkům, jsou pro výsadbu nevhodné a nesmějí být nabízeny ani obchodníkům, ani konečným spotřebitelům.
- Kořeny musí být dobře vyvinuty (…). Zemní baly musí být velké přiměřeně druhu/kultivaru a velikosti rostliny i půdním poměrům a pokud možno rovnoměrně prokořeněné (…).
- Dřeviny nesmějí vykazovat žádné nedostatky a poškození, způsobené chorobami, škůdci nebo pěstebními opatřeními, které by snižovaly hodnotu nebo způsobilost pro předpokládané použití. Musí být tak zdravé, vyzrálé otužilé, aby nebylo ohroženo jejich ujmutí a další růst.
- Kontejnerové a hrnkované rostliny musí být pravidelně přesazovány, aby se zabránilo kořenovým deformacím tj. ohýbání kořenů a jejich stáčení do spirály, tvoření kořenových uzlů apod.“
Častým praktickým problémem může být použití výpěstku, který svými parametry neodpovídá ustanovení popisované normy. Nejčastěji se jedná o poškozené výpěstky (mechanické poranění kmene či koruny, nezhojené velké rány, stržená kůra) či o výpěstky nekvalitně zapěstované. Ve vztahu k zaměření tohoto článku jsou dále uvedeny ještě požadavky, které klade tato norma na výpěstky označené jako vysokokmeny (tedy „tvary stromovitých dřevin s kmenem a korunou“).
- „Vysokokmeny musí mít rovný kmen, odpovídající druhu, (…).“
- „Koruna musí být zapěstována pravidelně a přiměřené síle kmene“.
- „Vidlicovité nebo přeslenité rozvětvení v koruně není přípustné. (Výjimky: roubovanci v koruně, kulovité a převislé tvary stromů.)“.
Výpěstky poškozené a nekvalitně zapěstované proto doporučujeme nepřebírat. Z výše popsaného vyplývá, že je rozumnější neopomenout uvést požadavek na soulad dodávaných výpěstků stromů s předmětnou normou, a to jak v projektové dokumentaci či ve smlouvě od dílo či objednávce, dle které se předmětné výpěstky dodávají a vysazují.