Nejčastější vedlejší rozpočtové náklady u zahradnických prací
Nejčastějšími náklady VRN u zahradnických prací mohou být například:
- celková obhlídka místa,
- botanický a zoologický průzkum lokality,
- projektové práce (záměry, studie, vlastní projektová dokumentace),
- propočet,
- nabídkový rozpočet,
- prováděcí rozpočet,
- kompletační a koordinační činnost,
- vliv klimatických podmínek,
- nestandardní mimostaveništní doprava materiálů,
- ochranná pásma,
- pronájem místa na skládku aj.
Na některých zakázkách se mohou vyskytnout také další náklady VRN, např. náklady na dozor, posudky, pokuty, reklamace, odstraňování živelných pohrom aj. Tento výčet VRN není úplný, mohou vznikat další náklady. Všechny tituly VRN je vhodné v rámci jednání o nákladech zakázky projednat (a to jejich oprávněnost i jejich výši) s druhou smluvní stranou. Pokud nelze dopředu stanovit výši VRN, zhotovitel prací dohodne s investorem způsob ocenění, který bude na zakázce u jednotlivých titulů VRN následně použit. Také při změnách během provádění dohodnutých prací je třeba upozornit na případně vyvolané náklady VRN a jak budou tyto rozpočtově oceňovány.
Volba titulů VRN
Nejprve je třeba prověřit, zda a jaké náklady VRN na zakázce nastanou. Poté tyto náklady zařadíme podle členění titulů VRN uveřejněných na začátku katalogu 800-0 (tzv. „Třídník“).
Měli bychom zvážit, zda daný náklad je natolik výrazný, aby měl oprávnění být zařazen samostatně do výčtu VRN. Např. záměr a studii můžeme zahrnout do celkových nákladů na projektové práce, propočet nákladů do celkových nákladů na rozpočet apod. Platí zásada, že jestliže je některý z nákladů výrazný, (což může nastat u speciálních nebo velikých zakázek), raději jej ponecháme samostatně a jako takový bude zřetelně figurovat v ocenění rozpočtu Vedlejších rozpočtových nákladů VRN.
Z tohoto důvodu katalog 800-0 obsahuje položky VRN ve třech stupních podrobností. Například titul VRN „Územní vlivy“ můžeme ocenit:
- jedinou položkou 060 00-1000 „Územní vlivy“, nebo
- některou (některými) z pěti položek
- 061 00-2000 „Vliv klimatických podmínek“,
- 062 00-2000 „Ztížené dopravní podmínky“,
- 063 00-2000 „Práce na těžce dostupných místech“,
- 064 00-2000 „Práce ve zdraví škodlivém prostředí“,
- 065 00-2000 „Mimostaveništní doprava materiálů“,
- nebo použitím několika dalších, ještě podrobnějších, položek 06. 00-3000.
Mimostaveništní doprava
Často se při oceňování zahradnických prací setkáváme s titulem Mimostaveništní doprava (doprava materiálů, doprava rostlin apod.). Upozorňuji, že běžná mimostaveništní doprava se v případě, kdy je zakázka oceňována Cenovou soustavou ÚRS, oceňuje jiným způsobem než samostatnou cenou. Oceňuje se paušálně a to přirážkou, která je zahrnuta v cenách dopravovaných rostlin a materiálů.
Dopravované výpěstky a materiály se zpravidla v rozpočtu oceňují tzv. pořizovací cenou (je to cena oproti nákupní ceně navýšená). Pořizovací cena totiž obsahuje i pořizovací přirážku. Ta zhotoviteli díla zahrnuje do ceny i náklady na standardní mimostaveništní dopravu a to od místa pořízení (včetně nákladů na naložení) až na místo provádění zahradnických prací (včetně složení z dopravního prostředku). Jedině při dopravě materiálu nebo speciálních výpěstků na nestandardní vzdálenost (doprava například ze vzdálené části republiky, ze vzdáleného zahraničí apod.) se tato nestandardní mimostaveništní doprava oceňuje, a to jako VRN.
Také při nezvyklých dopravních nákladech a souvisejících bezpečnostních opatřeních – výjimečná přeprava velkých vzrostlých stromů apod., nebo jestliže doprava probíhá nestandardními dopravními prostředky, v takových případech se také použije k ocenění těchto nákladů titul VRN 065 „Mimostaveništní doprava“.
Specifika zahradnických prací
Zahradnické práce oproti stavebním pracím vykazují určité zvláštnosti. Jsou to především práce s rostlinami. Jejich uchovávání nebo skladování vyžaduje jisté náklady zajišťující požadovanou teplotu, světlo, vhodné vlhkostní podmínky. Mnohdy proto skladování v místě realizace zahradnických prací buďto odpadá, nebo je omezeno na minimální dobu. Nutné podmínky jsou zajištěny především na místě vypěstování a tyto náklady jsou kryty nákupními cenami rostlin. Pokud je třeba zajistit splnění požadovaných podmínek pro přežití rostlin na meziskládce, pak je to chápáno jako náklad VRN. Tento lze začlenit např. do titulu 052 „Vybavení staveniště“ podle katalogu 800-0. Pokud není třeba budovat sklad rostlin, lze ocenit péči o rostliny na místě (na dobu před vysazením) nikoliv jako náklad VRN, ale přímo položkami „Zalití rostlin“, případně dalšími.
Následná péče po vysazení rostlin, nebo po provedení výsevu, může být obsažena v kalkulacích cen zahradnických prací. Proto je vhodné ověřit si náplň cen a to podle jejich popisu, přináležejících poznámek k cenám a také seznámením se s obsahem Úvodní části katalogu a se Všeobecnými podmínkami obsaženými v katalogu 823-1.
Stanovení vhodné měrné jednotky
VRN Položky VRN obsažené v katalogu 800-0 nemají v katalogových listech stanovenou měrnou jednotku. Tu stanoví až rozpočtář na základě podmínek zakázky. Jsou to právě podmínky, které většinou určují způsob ocenění určitého titulu VRN. Pokud náklad bude oceněn v hodinových zúčtovacích sazbách, pak titul VRN bude mít měrnou jednotku „hod“. Pokud bude náklad VRN oceněn pomocí vyčíslení materiálů, dalších potřeb a dále určitého množství hodin práce, může mít VRN např. měrnou jednotku „kus“, „sada“ nebo „komplet“. Při použití neurčitých měrných jednotek, např. „sada“ nebo „komplet“ apod. je nutné stanovit, co přesně se takovou měrnou jednotkou myslí. Nedoporučuje se pokud možno oceňovat VRN použitím procent sazby ze základních rozpočtových nákladů ZRN. Taková měrná jednotka vylučuje kontrolu přiměřenosti nákladů VRN a její zvolení je často předmětem připomínky ze strany investora.