Krajinářská architektura 21. století
OSN a Evropská Unie se opírají o výše uvedené poznatky v oblastech změny klimatu, biodiverzity a dalších oblastí životního prostředí. Tyto snahy se mohou skrze příslušné úředníky dostávat do jednotlivých států světa nebo Unie a cestou se proměnit v pouhé proklamace, zákony, vyhlášky a nařízení, které neinformovaní lidé vnímají negativně nebo vůbec. Proto jsem přesvědčený, že úkolem zahradníků a krajinářských architektů je stát se tlumočníky a podle svých možností seznamovat primátory, starosty, rady, pracovníky patřičných odborů o správnosti a nutnosti těchto kroků. Jsme přece ti, kteří znají technologie, rozumí rostlinám, sází stromy nebo to na různých úrovních plánujeme a prosazujeme. Jsme v přímém styku s malými i velkými investory a umíme pro ně vytvořit krásné prostředí s využitím rostlin a vybavením pro člověka. Tady je prostě nezbytné jít hlasu světových odborníků naproti, začít popularizovat informace, které se k nám a těmto lidem dostávají složitě nebo jako úkoly seshora, které se musí plnit.
Propojme obory
Když se zamyslíte nad vývojem situace, nad tím, jaké problémy si lidstvo vytvořilo, nemůže vás nenapadnout, že pokud všechno půjde dobře a nestane se nějaká nepředvídatelná katastrofa bude velká snaha o revitalizaci celé planety. Možná budeme víc vnímat aktivity v Evropě, ale to je naprosto racionální, jsme přece Evropani. Evropa bude určitě jedna z prvních, která se bude snažit plnit vytčené cíle a podporovat nápravu. Náš obor se rozdělí na dvě základní skupiny.
První skupinou bude nejspíš městská krajina. Chcete-li se uplatnit ve městě, bude nezbytné spolupracovat s architekty, studovat technologie, přesné postupy, metodiky. Bude nutné vzdělávat zaměstnance, zabezpečit techniku, materiály a nabídnout získané zkušenosti. To bude nejspíš uplatněno v zeleni na fasádách, střechách, ve zbytkových místech městských ploch vždy ve špičkové architektuře. Samozřejmě spolupracovat při zpracování strategických materiálů připravovaných vedením města. Kromě architektů bude nutná spolupráce se specialisty na retenci vody a obory aplikované ekologie – environmentalistikou, ekologií obnovy, ekofyziologií a lidskou ekologií.
Druhou skupinou bude krajina. Pokud směřujete do krajiny, potkáte se s průmyslovým zemědělstvím, myslivostí, budete řešit výsadbu především domácích druhů dřevin, zakládat a sledovat plochy ponechané sukcesi. Zadržovat vodu v krajině. Ekologové vám pomohou naplnit biodiverzitou váš estetický, technický a biologický koncept. Spolupracovat budete s krajinnou a lesnickou ekologií, ekologií rostlin, živočichů i člověka.
O mezioborové spolupráci jsem se zmínil v minulých číslech. Psal jsem, že hledám do týmu ekologa. Všechno se posouvá rychle kupředu a v dnešní době náš ateliér už začíná spolupracovat a bude mít možnost koordinovat na konkrétním projektu širší tým odborníků z Univerzity Palackého, který bude také doplněn workshopem studentů katedry ekologie přírodovědecké fakulty UP v Olomouci a zahradnické fakulty Mendlovy univerzity Brno, se sídlem v Lednici. Problém, který budeme řešit, je především v eliminaci následků plánovaných liniových staveb, které obec Rokytnici, ležící v blízkosti železničního uzlu Přerov, obklíčily prakticky ze všech stran. Dálnice, vysokorychlostní trať, železniční trať na Olomouc a kanál D-O-L tvoří mohutnou bariéru odřezávající obec od okolní krajiny. Je to velká výzva, budeme-li umět eliminovat tyto nepříznivé vlivy a obci pomoci naplánovat systém ochrany a esteticko-ekologického návrhu umožňujícího spokojený život obyvatel obce Rokytnice. Práce by měla sloužit pro následná jednání se zpracovateli projektových dokumentací
Všechno je sice v začátcích, ale my věříme, že to přinese výsledky a spolupráce posune návrh opatření do vyšší úrovně. Estetika návrhu krajinářského architekta nabízející obyvatelům obce rekreační vyžití bude naplněna dalším funkčním obsahem, který podpoří retenci vody, biodiverzitu a ekologické povědomí nejmladší generace, která bude po nás naši krajinu spravovat.