Inovativní dotační příležitost k podpoře zelené a modré infrastruktury

Od května 2024 se otevřely nové dotační možnosti v rámci Operačního programu Životní prostředí 2021–2027. Nové výzvy Agentury ochrany přírody a krajiny ČR se zaměřují na projekty pro adaptaci na změnu klimatu a podporu biodiverzity. Tyto výzvy využívají "zjednodušené metody vykazování", které usnadňují administrativu a urychlují proces schvalování a proplacení dotace. Projekty mohou zahrnovat výsadbu zeleně, budování vodních prvků nebo revitalizaci toků. Více informací je k dispozici na webových stránkách AOPK ČR.
Soustava malých tůní, foto Marek Fügner

Od konce roku 2022 je možné podávat žádosti o podporu do výzev Operačního programu Životní prostředí 2021–2027 (dále OPŽP) v Projektovém schématu Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (dále AOPK ČR). Od 2. 5. 2024 jsou otevřené nové výzvy, 7. výzva pro Specifický cíl 1.3, která je zaměřena na projekty podporující přizpůsobení se změně klimatu a zadržování vody v krajině. Další vyhlašovaná výzva, 8. výzva pro Specifický cíl 1.6 je určena pro projekty, jež chtějí podporovat biodiverzitu a péči o nejcennější části přírody. V případě blížícího se ukončení aktuálních výzev poslední říjnový den roku 2024 nemusí případní zájemci smutnit, protože po nich budou v brzké době vypsány výzvy nové za obdobných podmínek, takže bude dostatek času na řádnou přípravu projektového záměru i vlastní žádosti. V nepravidelných intervalech jsou též vyhlašovány výzvy pro Studie a plány.

Společným jmenovatelem pro veškeré výzvy OPŽP vyhlášené AOPK ČR jsou takzvané „zjednodušené metody vykazování“ neboli ZMV. Hlavním principem ZMV je redukce administrativní zátěže bez nutnosti dokládání účetních dokladů a faktur pro proplacení nákladů. Výše výdajů se vypočítá na základě cenových položek z tzv. Nákladů obvyklých opatření Ministerstva životního prostředí. K této částce je žadateli připočteno ještě 7 %, které jsou určeny na nepřímé náklady projektu, např. na přípravu projektové dokumentace, geodetické práce nebo výdaje související s vlastním podáním žádosti. Limitem pro podání žádosti jsou minimální způsobilé přímé realizační výdaje na projekt ve výši 250 000 Kč bez DPH, horním limitem pro celkové výdaje projektu je 200 000 EUR. Procentuální výše podpory se pohybuje v rozmezí 60–100 % a liší se podle typu aktivity. Bližší specifikace lze nalézt v „Příručce AOPK ČR pro OPŽP 2021–2027 – Zjednodušené metody vykazování v Projektovém schématu AOPK ČR“.

Malá vodní nádrž Háj, foto Petr Lemberk

K hlavním benefitům patří jednoduché podání žádosti on-line, značná redukce dokládaných dokumentů bez nutnosti vykazovaní účetních dokladů, rychlé posouzení projektu a proplacení dotace. Celý administrativní proces od podání žádosti do kladného vydání Rozhodnutí o poskytnutí dotace trvá zpravidla 4 měsíce. Po úspěšné realizaci projektu trvá doba proplacení do 2 měsíců od podání žádosti o platbu.

V návaznosti na negativní projevy nadcházející klimatické změny se stále častěji setkáváme s inspirativními přístupy obcí, jednotlivých občanů i celé řady institucí a společností, které jdou zelenější budoucnosti naproti rozšiřováním stávajících a budováním nových vodních ploch či výsadbou zeleně. Tyto přístupy se ukazují jako jedny z nejvhodnějších adaptačních nástrojů, pomáhajících redukovat extrémní výkyvy teplot, předcházet následkům přívalových dešťů vytvářením přírodě blízkých protierozních opatření, retenčních prostor pro zadržení vody v krajině nebo zlepšovat celkovou kvalitu ovzduší v sídlech.

Pro obce mohou být zajímavá opatření týkající se rozvoje výše zmíněné zelené a modré infrastruktury. Jednotlivá opatření jsou zaměřena na zeleň, vodní režim a podporu druhů a jejich biotopů jak ve volné krajině, tak i na území měst a obcí.

V rámci výzev Projektového schématu AOPK ČR je možné podpořit např. samotnou realizaci nových nebo obnovu stávajících vegetačních prvků sídelní zeleně i volné krajiny. Podporované aktivity a podaktivity v sobě zahrnují například výsadbu stromů a keřů včetně až tříleté následné péče pro zdárné ujmutí výsadeb, založení travnatých ploch i ošetření jednotlivých stávajících dřevin pro zlepšení jejich vitality a prodloužení životnosti. Nedílnou součástí výzev je i podpora budování či rekonstrukce vodních prvků jako jsou tůně, malé vodní nádrže a v neposlední řadě je možné prostředky čerpat i na revitalizaci či renaturaci vodních toků a jejich niv. Pro subjekty podnikající v oboru zemědělství může být zajímavá podpora zbudování protierozních opatření (průlehy, meze) v místech ohrožených vodní erozí.

Zkušení žadatelé, kteří podávali žádosti o dotace v minulém programovém období OPŽP, jistě ocení možnost libovolně kombinovat podporovaná opatření v rámci dané výzvy. V současné době je možné podat jeden projekt, který může zahrnovat např. vytvoření tůně včetně výsadby doprovodné zeleně, založení aleje plynule přecházející ze zastavěného území sídla do volné krajiny i ošetření vzrostlých stromů uprostřed obce.

Inspirujícími příklady, jak se dá využít nabízená podpora a jež jsou hodny následování, je např. povedená revitalizace nivy Vodry, kde byl eliminován dopad eroze a společně s revitalizací toku a vytvořenými sníženinami v nivě zde vznikla i nová malá vodní nádrž. Foto Tomáš Voda

S jednotným a efektivním přístupem pro sídla a volnou krajinu mohou obcím napomoci například koncepční dokumenty jako studie systémů sídelní zeleně, územní studie krajiny nebo plány ÚSES, které jsou podporovány v rámci samostatné výzvy pro Studie a plány. Tyto plánovací podklady jsou v tomto ohledu základním a nenahraditelným podkladem pro kvalitní územní rozvoj a rozsáhlé realizace v krajině i sídlech. Cílem je vytvořit vůdčí dokumenty reflektující veškeré požadavky, limity a jedinečnost daného území.

Při návrhu a realizaci projektu je třeba respektovat relevantní Standardy péče o přírodu a krajinu, které obsahují doporučení v různých oblastech péče o přírodu a krajinu. Projektový záměr je doporučeno konzultovat s odborníky z příslušných regionálních pracovišť AOPK ČR, do jejichž působnosti daná lokalita spadá. Pracovníci AOPK ČR mohou po domluvě lokalitu osobně navštívit, poradit s vhodným řešením a případně i pomoci při podání žádosti, aby samotná administrace proběhla bez problémů.

Všechny aktuální informace k výzvám v Projektovém schématu AOPK ČR jsou dostupné na webových stránkách: https://www.nature.cz/web/dotace/opzp-v-prs-aopk-cr

V Inspiraci 3/2024 dále najdete

Krajinářské úvahy VI.
O věčné cestě lidského poznání

Petr Mičola

 

Stavba BGG systémů

Martin Vysoký

 

Biouhel v modro-zelené infrastruktuře

Vilém Řiháček

 

Veřejný prostor jako klíčový nástroj pro adaptaci na změnu klimatu

Koncepčně plánovaná zelená přeměna města úvaly

Lukáš a Michaela Šteflovi

 

Choroby a škůdci muchovníku

Ivana Šafránková

 

Právní okénko

Břetislav Martínek

 

Střešní krajina jako budoucnost městského zemědělství

Zelené střechy mají zelenou, přibývá jich stále rychleji

Zelená střecha roku 2024
Představení soutěžních děl

Zaujal vás obsah tohoto čísla Inspirace?

Objednejte si ho v tištěné podobě!

Mám zájem o tento výtisk

Autor článku

Od tohoto autora vybíráme

Objednejte si předplatné

časopisu Inspirace, který vychází v tištěné podobě 4x ročně a cena ročního předplatného činní 290 Kč.