Perspektiva pěstování okrasných keřů

Konstatování, že okrasné keře jsou nedílnou součástí vegetačních úprav působí jako triviální samozřejmost. Nicméně realita ukazuje ústup používání keřů v sídelní zeleni a postupné odstraňování stávajících keřů. Důvodů je několik. U vyšších keřů je to především bezpečnost prostoru, dále pak společenský vkus, který architektura naplňuje.
Záhon z keřů kvetoucích na letorostech

Odklon od používání keřů určitě ovlivnila nevhodná péče, především řez. Původně volně rostoucí skupiny keřů jsou ořezávány do jakýchsi „vajíček“ nebo kostiček. Ve většině případů to nejsou taxony vhodné na tvarování ani nejsou dodržovány zásady tvarovacího řezu. Kvetení, jako jejich původní funkce je zcela eliminováno. Jinou funkci pak tímto řezem nezískávají. Není tedy divu, že se kvetení přesunulo k výsadbám trvalek.

Jaké jsou tedy možnosti v používání a pěstování okrasných keřů? U stávajících výsadeb je nutné rozhodnout, zda je účelné ponechat je tam, kde kvůli provozu bude aplikován ořez (ne tvarování). Jedná se o vzrůstné keře vysazené blízko komunikací. Běžně Forsythia, Spiraea vanhouttei, Philadelphus, Weigela a další. Jejich odstranění stejně nastane, protože pěstebními zásahy rychle zestárnou. Otevře se možnost pro menší taxony, druhy vhodné na tvarování, nebo jiný typ vegetace. Ořez se provádí i na keřích, které mají dostatek prostoru. Prostě se všechny ořežou stejně. Takové by bylo vhodnější pěstovat s respektem k jejich přirozenému habitu a možnostem kvetení. To znamená aplikovat prosvětlování, případně zmlazení s navazujícím výchovným řezem. Velmi často se jedná o mimořádně odolné taxony, které jsou schopné růst v náročných podmínkách. Kromě výše uvedených třeba Syringa, Deutzia, Caragana a Chaenomeles.

Ornament z Thuja occidentalis 'Meckii'

Vývoj sortimentu keřů ukazuje možnosti jejich aktuálního používání. Trend určují kultivary pro hobby pěstitele. Jsou kompaktní, většinou kvetou na dlouhých a krátkých letorostech. Například Deutzia ´Raspberry Sundae®´, Philadelphus ´Little White Love®´ a Weigela florida ´Vintage Love®´. Velký rozvoj zaznamenaly rody Hydrangea, Buddleja, Caryopteris, Hibiscus a Potentilla (Dasiphora). Jsou určeny do menších prostor a do nádob. Každoroční zmlazování podporuje kvetoucí letorosty a zároveň se tak dobře reguluje jejich rozměr. Tento princip je možné využít i mimo měřítko individuální zeleně. Polokeře jako Perovskia a Hypericum se mohou zmlazovat mechanizovaně. Plotostřihem je možné zmlazovat také porosty Caryopteris, Buddleja a Potentilla (Dasiphora). Zde je však již potřeba ohlídat délku ponechaných čípků. Zejména Potentilla (Dasiphora) nesnese pravidelné, hluboké zmlazování. Keře kvetoucí na letorostech se svým charakterem a péčí podobají trvalkám, které keře nahradily. Jsou však vytrvalejší a péče o ně nevyžaduje tolik odbornosti. Mohou tak být levnějším doplňkem ke smíšeným trvalkovým záhonům.

Tvarované keře jsou používány i mimo formální a historizující úpravy. Používají se pro vymezení prostoru jako olemování v podobě nízkých plotů a také jako kontrast s „rozevlátými“ rostlinami jako jsou okrasné trávy. Choroby a škůdci na Buxus vedly k rozšíření sortimentu keřů určených pro tvarování. Znovu se začal používat zakrslý kultivar ptačího zobu Ligustrum vulgare ´Lodense´. Vedle toho se objevily zakrslé kultivary dalších stálezelených druhů. Mezi zajímavé patří Rhododendron micranthum ´Bloombux®´ a Vaccinium angustifolium ´Berry Bux®´. Ukazuje to šíři hledání náhrady za Buxus. Pěkný příklad překonání stereotypního přístupu je tvarovaná broderie u zámku Herrenhausen vytvořená z Thuja occidentalis ´Meckii´. Samožejmě stále existuje snaha vyšlechtit kultivary Buxus odolné proti zavíječi, a především rezistentní na Cylindrocladium. Tyto vlastnosti deklaruje nová série BetterBuxus®. Jsou to kultivary Renaissance, Babylon Beauty, Skylight a Heritage. Všechny jsou kompaktní. První dva rostou do šířky, druhé pak vzpřímeně. Tvarovat je možné také stálezelené půdopokryvné keře. Lze tak vytvořit efektní „hladký“ porost. Využívají se druhy a jejich kultivary snášející přistínění. Jsou to Vinca minor, Cotoneaster suecicus a Euonymus fortunei. Četnost tvarování je stejná jako u prostorových typů. Zároveň platí, že tvarované rostliny potřebují pro vývoj listů více světla než stejný druh bez tvarování.

Pěstování okrasných keřů bude určitě pokračovat. Pokud mají být přínosem, je možné shrnout tato doporučení:

  • Nepoškozovat stávající výsadby nevhodnými pěstebními zákroky.
  • Vysazovat takové taxony, které lze pěstovat pomocí jednoduchých zásahů – hlavně řezu.
  • Používat běžně známé druhy bez předsudků, protože jejich spolehlivost je základ udržitelnosti.

V Inspiraci 1/2024 najdete

Interiérové zelené stěny
Vhodná rostlina = polovina úspěchu!

Eduard Chvosta

 

Krajinářské úvahy IV.
O ekologické gentrifikaci

Petr Mičola

 

Za profesorem Jiřím Marečkem

Jana Šimečková

 

Aplikace systémů modrozelené infrastruktury v nepříznivých podmínkách městského prostředí

Martin Vysoký

 

Biouhel I.
Co je to biouhel a co umí

Vilém Řiháček

 

Zkušenosti s cibulovinami v městském prostoru

Jaroslav Brůžek

 

Stres při pěstování trávníku

Karek Fučík

 

Perspektiva pěstování okrasných keřů

Martin Vlasák

 

Choroby bobkovišně

Ivana Šafránková

 

Poznatky, výsledky a co dál?
Pěstuj bezpečně – nepodporuj invazní druhy

Zaujal vás obsah tohoto čísla Inspirace?

Objednejte si ho v tištěné podobě!

Mám zájem o tento výtisk

Autor článku

Od tohoto autora vybíráme

Objednejte si předplatné

časopisu Inspirace, který vychází v tištěné podobě 4x ročně a cena ročního předplatného činní 290 Kč.